Ярмарок ініціативних власників
На «Ярмарку ініціативних власників» мешканці Львова мали змогу дізнатися, як можна самостійно керувати своїм будинком, розпоряджатися зібраними коштами, облаштовувати прибудинкову територію, а також обговорити переваги створення ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Протягом роботи ярмарку, який відбувався у суботу, 21 червня, всі охочі могли отримати корисну інформацію та консультації стосовно модернізації та реставрації своїх будинків та прибудинкової території, отримання фінансової допомоги та кредиту на ремонт та облаштування багатоповерхових будинків. Ярмарок відвідали представники влади міста, включно з міським головою Андрієм Садовим, голови ОСББ, представники громадських організацій та банків, управлінці та мешканці міста.

Можливості ОСББ

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (або ОСББ) — це неприбуткова юридична організація, яка створюється власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління будинком й прибудинкової території.

У Львові станом на 1 червня 2014 року зареєстровано 527 ОСББ, що складає 17% від загальної площі будинків комунальної власності. Ця цифра постійно зростає. Чому ж львів’яни все більше відмовляються від послуг ЖЕКів та обирають ОСББ?

Переваги ОСББ:

1. Можливість самостійно визначати тарифи.
2. Можливість самостійно розподіляти зібрані кошти та обирати підрядників для ремонтних робіт.
3. Мати прозорий контроль за діяльністю ОСББ.

Одна з учасниць ярмарку, пані Стефанія Климко, керманич асоціації п’яти ОСББ на вулиці Стрийській, поділилась своїм досвідом:

«За п’ять років ми поміняли інженерні мережі, мережі водопостачання холодної води, в трьох будинках систему опалення, в усіх будинках каналізаційні системи, в усіх будинках поміняли проводку сходових клітин, поставили датчики руху на освітлення, фотоелементи, у зв’язку з цим маємо дуже суттєву економію енергії. Коли ми раніше мали рахунків на 4000 грн., то зараз це - 1500-2000 грн.

У кожного будинку є своя історія, але ми бачимо куди витрачаються наші кошти. В ЖЕКу гроші йдуть невідомо куди, 25 років ми самі вкручували лампочки, стан інженерних мереж був жахливий. Натомість ми за 5 років змогли дати раду тому, з чим не міг впоратись ЖЕК за 25. Якщо у вас новий будинок, то ви можете витрачати ці кошти на облаштування прибудинкової території, на розваги для дітей. Ви є господарем тих грошей, ви не йдете ні в мерію, ні в РА, ви самі вирішуєте, що будете робити. В старих будинках – складніше, вони всі в жахливому стані. Перші два роки ми не могли скласти кошторису, бо не було зрозуміло, коли що станеться, де в нас з’явиться проблема».

Дискусія голів ОСББ, модерує директор Інституту міста - Олександр Кобзарев

Історія з об’єднанням п’яти ОСББ цікава ще й тим, що декілька років тому мешканці вирішили взяти кредит на ремонт інженерних мереж на 5 років (у підсумку, з комунального тарифу мешканці щомісяця сплачували 5 копійок з 1 кв.м. на погашення кредиту). За словами пані Стефанії, це був ризик, але справа себе виправдала. Також, у дворі будинків був збудований спортивний майданчик зі штучним покриттям за рахунок коштів підприємств, які користуються інфраструктурою будинку (кабельні оператори, інтернет-провайдери). Наявність управлінця в ОСББ покращує співпрацю з владою міста. Стараннями пані Стефанії, міська рада провела ремонт міжквартальної дороги та встановила два дитячі майданчики поряд з будинками.

Зарплатня пані Стефанії складає 3000 грн. на місяць, під її управлінням знаходиться 22 тис. кв.м. В штаті управління ОСББ, окрім пані Стефанії, працює також бухгалтер, паспортист та людина, яка збирає показники лічильників. На утримання штату з тарифу йде 20 коп. з 1 кв.м. й це в рази менші витрати, ніж в ЖЕКах, де 70% зібраних коштів іде на зарплати працівникам самого ЖЕКу.

Як створити ОСББ?
Інфографіка Інституту міста, натисніть для збільшення (зображення інтерактивне)

Додаткову інформацію про ОСББ, а також консультаційні послуги з приводу створення ОСББ надають «Самопоміч», Ресурсний центр для розвитку ОСББ ЛМР, громадська організація «Ресурсний центр для ОСББ».

За словами голів ОСББ, найпростіше пояснити мешканцям свого будинку переваги спільного управління мовою цифр. Як показує досвід, у більшості випадків мешканцям не потрібно збільшувати комунальний тариф для того, аби покрити витрати на утримання будинків. Одним з варіантів може стати отримання кредиту для заміни інженерних мереж чи виконання інших ремонтних робіт.

Urban Cafe
Ярина Мельник під час презентації «Ревіталізація Підзамче»

Завершальною подією «Ярмарку» стала дискусія в рамках Urban Cafe «Прибудинкова територія: як мотивувати мешканців». Зокрема, Юрій Петраш розповів про досвід Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в облаштуванні двориків, Ярина Мельник з Інституту міста про ревіталізацію Підзамче. Детальніше з презентаціями доповідачів можна ознайомитись на сторінці Urban Cafe (п’ята зустріч, 21 червня).

Гостями заходу стали двоє мешканців з Підзамче, які займались облаштуванням двориків власними силами та без створення ОСББ. Валерій та Олександр по-різному підійшли до вирішення проблем у своїх подвір’ях.

вул. Князя Льва, 3

Подвір’я на шляху до Високого замку відоме серед туристів та мешканців міста своїм концептуальним оформленням. По-суті, це двір-музей СРСР. Мешканці цього будинку залишають подвір’я відкритим та збирають тут різні речі з радянських часів. За весь час місцеві жителі зафіксували хіба-що зникнення бюсту Горбачова. Тут все робилось завдяки ентузіазму декількох мешканців, коли дворик став культовим місцем, й так чи інакше, багато відвідувачів Високого замку опиняються тут.

вул. Котлярська, 6

Ще один дворик на Підзамче є закритим для відвідувачів. Ініціатором облаштування став пан Олександр, який об’єднав мешканців спільною метою - зробити дворик затишним та функціональним. За декілька років вдалось зібрати кошти на ремонт каналізації, перекласти плитку, влаштувати клумбу, дитячий майданчик та спортивний тренажер. Мешканці все робили власними силами, виходячи із власних потреб.

Дорожня карта з облаштування внутрішнього подвір'я, інфографіка від Інституту міста

Сьогодні кожен може взятись за поліпшення умов життя в своєму будинку чи то за власної ініціативи, облаштовуючи сходову клітину чи подвір’я (а гарних прикладів у Львові вистачає), чи то зі створення ОСББ у власному будинку та отримати всі можливості керувати всіма процесами з утримання прибудинкової території.

Текст: Максим Асафатов, Фото: Postpaper та Роман Пагулич (Інтститут міста)