Ревіталізація площі Митної
Львівські архітектори розробили проект оновлення площі Митної, спроектували та встановили на площі лавки-лежаки.

Тиждень часу, саме стільки знадобилось львівським архітекторам, аби розробити проект оновлення площі Митної, спроектувати та встановити лавки-лежаки. Проект «Ревіталізації площі Митної» відбувався за безпосередньої участі Urbanideas, Інституту міста, управління охорони історичного середовища ЛМР та Німецького товариства міжнародної співпраці, GIZ.

Першим етапом ревіталізації стала зустріч в рамках Urban Cafe, де відбулось обговорення основних проблем площі та презентація вже наявних проектів. Серед проблеми площі Митної учасники назвали старе мощення, поганий стан сходів в переході; автомобілі та вулична торгівля; багато сонця на площі (немає де сховатись); малий простір для комунікації та відпочинку; постійний ремонт музею Пінзеля, поганий стан фасаду коледжа поліграфії; асоціація площі із «Кумпелем» та «Старгородом», аніж з музеєм Пінзеля (колишній костел кларисок) та фонтаном; високий рівень шуму та загазованості площі; голуби.

Учасники воркшопу взяли до уваги вже розроблені проекти (презентації проектів — в архіві 4-ї зустрічі за 14 червня в рамках Urban Cafe) й наявні проблеми, й впродовж тижня напрацювали спільний проект. Проект не потребує великих інвестицій для реалізації, і його першим етапом втілення стало спорудження лавко-лежаків, а також лавок зі сторони фонтану, де можна відпочити або сісти ближче до води.

натисніть для збільшення

Проект передбачає заміну мощення, ремонт підземного переходу, зелені насадження (райські яблучка, квітучі декоративні рослини), спорудження вуличних меблів для відпочинку та маленьких фонтанів, організація кращого сполучення площі з містом, ряд дерев, що відмежовує площу від дороги, й ідею залишити торгівлю тільки в підземному переході, заборону паркування та наявність велодоріжки. Акцент в самому проекті ставиться на музей Пінзеля.

Авторами проекту є Ольга Криворучко, Валентин Шароватов, Богдан Прохасько, Павло Петрич, Роман Вербіщук, Володимир Шароватов, Ростик Сороковий, Євгенія Штеньовіч та Анатолій Нємцов. На фото — учасники воркшопу, волонтери Urbanideas та представники GIZ.

Лавко-лежаки

За тиждень часу були спроектовані та змонтовані лавки-лежаки, які одразу стали використовуватись за призначенням — тут сидять, лежать та відпочивають люди. Вартість встановлення лавочок склала 2000 грн, їх розробили та встановили учасники воркшопу.

Ольга Криворучко, засновниця Urban Ideas, розповідає, як було втілено проект

— Спочатку кожен окремо аналізував площу, на це в нас було два дні. Ми прослухали загальне завдання, разом робили дослідження, вивчали проблеми та що є доброго. Потім, брейнстормили та придумували ідеї разом: з чим ця площа асоціюється, а переважно люди говорять про Митну — «це там, де «Кумпель, там де «Старгород». Десь говорили про фонтан, початок Личаківської, ніхто не казав, що тут є коледж, що тут є Музей Пінзеля чи костел кларисок. Ми б хотіли перевернути це навпаки, тут є музей Пінзеля, фонтан, а потім вже «Кумпель». Ми б хотіли підкреслити те, з чим воно автентично асоціюється.

Щодо планування, це великий гарний простір, небагато у Львові таких площ, ми б хотіли нічим не засмітити цю площу. Найбільша проблема для нас — поганий стан покриттів, зруйнованість меблів, площа дуже зношена. Друге — хаос з харчуванням, стоянкою, маршрутками. Вхід в музей, ніби площа до нього веде, але ніхто про це не знає. Ми б хотіли, щоб люди це побачили і могли сюди зайти.

В результаті, ми вирішили, що буде більше води, більше зелені та меблів. Композиційні осі ми міняти не стали, тут постійний потік людей. Ми більше хотіли замкнути ці простори, де люди відпочивають, де є живість та рух. Ми трошки додаємо по контору зелені, щоб зробити камерність, щоб знівелювати шум та бруд. Сам відкритий простір засаджувати не будемо — думали поставити парасольки, накриття, але відмовились від цієї ідеї, аби площа залишалась відкритою, — тут багато людей годують голубів. Ця площа насправді — мистецько-студентська, і меншою мірою кумпелівсько-старгородська.

Подібні проекти ми робимо в Києві під час CANactions, кожного року реалізовуємо там якусь ідею. Для Львова ми такого не робимо, тож ми подалися з цією ідеєю до GIZ, і вони нам допомогли її втілити в рамках «Майстерні міста». Міська влада, управління охорони історичного середовища, Лілія Онищенко — також нам допомагали. Сам проект ревіталізації площі Митної міг би реалізуватися дуже швидко — протягом одного сезону, якщо місто виділить кошти

Процес

Весь процес — від ідеї до реалізації — задокументували Павло Петрич та Євгенія Штеньович.

Текст: Максим Асафатов, фото: Postpaper, презентація — Urbanideas